Opettajakurssit 1955–2016

Instituutin keskeisten alojen koulujen aineenopettajille on järjestetty täydennyskoulutuskursseja vuodesta 1955.

1955
Oppikoulunopettajien kurssi latinan, historian ja kirkkohistorian opettajille 6.6.–4.7.
FK Jarmo Anttilarehtori Leo Backman
rehtori Birger Boström
yliopettaja Anders Collin
lehtori Väinö Kaukoranta
lehtori Eeva Lietoila
FK Rauni Pankakoski
TT Eira Paunu
rehtori Jussi Saukkonen
FT Marita Skult
lehtori Esko Suomala
rehtori Kerttu Ylitalo

1956
Oppikoulunopettajien kurssi 6.6.–4.7.
lehtori Marjatta Alavuo
lehtori Elof Falenius
FK Veljo Grünthal
rehtori Hugo Knuutila
lehtori Lahja Koppanen
rehtori Anna Nessler
lehtori Eeva Puustjärvi
rehtori Wilho Rinne
lehtori Rakel Rintala
rehtori Irja Taskinen
lehtori Aarne Turkka
lehtori Kauko Utriainen

1957
Oppikoulunopettajien kurssi 6.6.–3.7.
FM Per-Yngve Björkroos
FT Kustaa Hautala
FK Leila Järvinen
FM Rauni Karsikko
FM Elli-Kaija Knuuti
FK Kiira Partanen
FK Hellä Saarelma
FK Mirjam Sipilä
lehtori Niilo Visapää

Kuvaamataidonopettajien kurssi 4.6.–4.7.
Johtajina prof. Lars Pettersson ja FT Pia Katerma
Aino Helmi Hakala
Lyyli Kyllikki Harri
Greta Anna-Lisa Holm
Anni Helena Hupponen
Rauha Tuulikki Elina Ilkka
Aino Matilda Kajava
Paula Helena Kivinen
Kylli Anneli Koski
Osmo Johannes Laine
Beda Kerttu Matilda Närhi
Anna-Liisa Pellonpää
Riitta Marjatta Rinne
Voitto Aamos Suomela
Pentti Tuikkala

1958
Oppikoulunopettajien kurssi 5.6.–2.7.
lehtori, FT Pentti Airas
FM Hilkka Heikkinen
lehtori, FK, TL Esa Kivekäs
lehtori, FK Irja Penttilä
yliopettaja, FT Tauno Perälä
lehtori, FK Irja Rintanen
lehtori, FK Hilkka Salmio
rehtori, FK Kerttu Seppälä
lehtori, FK Kurt Thodén
lehtori, FK Thure Vidbäck

1959
Oppikoulunopettajien kurssi
lehtori, FK Aune Aho
lehtori, FK Veikko Asikainen
lehtori, FK Fjalar Borg
lehtori, FK Virva-Liisa Kankkunen
lehtori, TK Kirsti Kena
lehtori, FK Pekka Murto
FK Hellin Polón
lehtori, FK Anna Puupponen
yliopettaja, TL, FL Armas O. Suominen
lehtori, FK Kaarlo Teppo

Kansakoulunopettajien kurssi 6.7.–1.8.
Johtajana dos. Jaakko Suolahti
FM Toini Hämäläinen
opettaja Taava-Maija Jääskeläinen
opettaja Olavi Karttunen
opettaja Asser Kimpi
opettaja Sulo Koskinen
opettaja Hilda Laasonen
opettaja Emma Leinonen
opettaja Jouko Mertanen
opettaja Hilkka Minkkinen
opettaja Kalevi Sirkiä

1960
Oppikoulunopettajien kurssi 4.6.–1.7.
FK Ari Haavio
lehtori Terttu Helminen
lehtori Osmo Häyrinen
rehtori Jalmari Kervilä
lehtori Tellervo Kivekäs
lehtori Anja Korhonen
lehtori Vieno Kosonen
lehtori Tellervo Palho
FK Jouko Ripsaluoma
lehtori Paula Roininen
lehtori Anna Tanskanen
lehtori Martti Vähälä

1961
Oppikoulunopettajien kurssi 5.6.–1.7.
lehtori V. Päiviö Huhtinen
lehtori Liisa Juhola
lehtori Antero Juntumaa
pastori Matti Ketola
dos. Walter von Koskull
lehtori Hagar Kristerson
lehtori Lempi Lyytinen
FK Anna-Liisa Renfors
lehtori Kerttu Saaristo
lehtori Erkki Sarkki
yliopettaja, FT Kay Stenberg
FK Rauno Turunen

1962
Oppikoulunopettajien kurssi Kreikassa ja Roomassa 25.5.–28.6.
FK Aune Autio
lehtori Hilkka Heikkinen
pastori Matti Ketola
lehtori Lahja Koppanen
HuK Aaro Niemi
HuK Jaakko Nurmesniemi
lehtori Kiira Partanen
lehtori Hellä Saarelma
lehtori Liisa Tervonen
lehtori Mirjam Tirkkonen
lehtori Hilja Vuorela

1963
Oppikoulunopettajien kurssi 4.6.–1.7.
FM Paavo Eini
FT Kauko E. Joustela
rehtori Einari Joutsamo
lehtori Kalervo Kaartinen
lehtori Unto Kärnä
rehtori Timo Larjontie
rehtori Martti Muilu
lehtori Toivo Mönkkönen
yliopettaja Matti Pajunen
FK Jorma Rytkönen
FK Toivo Viljamaa

1964
Oppikoulun opettajien kurssi 7.6.–4.7.
rehtori Aune Elsinen
lehtori Pekka Iisa
lehtori Elli Jantunen
FM Pertti Karkama
lehtori Salme Karttunen
FM Kai R. Lehtonen
FK Olavi Miettinen
lehtori Meeri Pulkkinen
FK Helena Pyötsiä
lehtori Anja Virmala

Kansalaiskoulunopettajien kurssi 2.8.–25.8.
opettaja Elviira Haapanen
opettaja Eero Hakkarainen
opettaja Teemu Kukkonen
ekon. Juhani Kurkiala
opettaja Eino Laitinen
opettaja Salme Lunki
opettaja Jaakko Mäkelä
HuK Terttu Palomaa
HuK Anja Pekkarainen
opettaja Eeva Peltoniemi
kunnallisneuvos Lauri Santamäki
opettaja Kauko Siltala
HuK Raili Tabermann
HuK Sirkka Virtaranta

1965
Oppikoulunopettajien kurssi Kreikassa 4.6.–26.6.
FM Hellevi Arjava
FM Anna-Liisa Helleniemi
FM Mikko Helleniemi
FM Ensio Helminen
FM Eeva Lietoila
FM Elina Pitkänen
FM Paula Roininen
FM Eero Saarenheimo
dos. Kerttu Saarenheimo
FM Kerttu Saaristo
FM Eva Margareta Steinby
FM Tarja Strandén
FM Anja Toivakainen
FM Maija Väisänen
FM Maarit Vuorenjuuri

1966
Oppikoulun opettajien kurssi 6.6.–2.7.
rehtori Aarre Aaltonen
lehtori Sirkka Ahonen
lehtori Lars Back
lehtori Ritva-Inkeri Dahl
lehtori Seppo Hannula
lehtori Simo Isotalo
lehtori Aili Jantunen
lehtori Paavo Kärenlampi
lehtori Aarni Mononen
lehtori Aimo Mäkelä
lehtori Jorma Repo
rehtori Holger Wikström

1967
Oppikoulun latinanopettajien kurssi 5.6.–1.7.
FK Sinikka Aurimaa
HuK Katri Hautala
FK Ensio Helminen
HuK Leena Huotinen
rovasti Matti Ketola
FK Heljä Penttinen
HuK Ritva Peussa
FM Liisa Päivike
FM Sirkka Savimäki
HuK Raakel Tunturi
HuK Airi Valve

1968
Oppikoulun historianopettajien kurssi 4.6.–2.7.
lehtori Kyllikki Laakso
lehtori Eino Lonka
lehtori Kaija Räty
lehtori Elina Saloniemi
rehtori Gottfried Sirén
lehtori Maija Surakka
lehtori Pentti Takala
lehtori Sakari Tiainen
lehtori Jouko Tuominen
lehtori Ulla Tuominen

1969
Oppikoulun latinanopettajien kurssi 5.6.–2.7.
HuK Hilkka Hemming
HuK Salme Holmala
HuK Annikki Koskinen
FK Hilkka Luosto
FK Lea Rouvinen
FK Pirkko Sotamaa
FM Juhani Suolanen
FK Hilkka Suutari
HuK Anja Toivakainen

1970
Historianopettajien kurssi 4.6.–3.7.
rehtori, HuK Matti Aho
FK Sinikka Kurittu
FK Mirja Lahtinen
FK Puola Manninen
HuK Cay-Erik Nordman
lehtori, FK Elvi Paavilainen
lehtori, FK Pirkko Sipilä
FK Sirkka Tarvainen

1971
Teologian opettajien yhdistyksen kurssi 5.–30.6.
lehtori Leena Finnilä
lehtori Jaakko Kivistö
lehtori Lea Korhonen
lehtori Esko Kähkönen
lehtori Seija Kähkönen
lehtori Pontus Lindblom
lehtori Helvi Murto
lehtori Matti Oranen
lehtori Maija Paananen
lehtori Sirkka Pöysti
lehtori Helvi Ukkola
lehtori Kyösti Väänänen

1972
Latinanopettajien kurssi 5.6.–1.7.
lehtori Aila Hakulinen
lehtori Esko Huttunen
lehtori Maija Kaukiainen
lehtori Helvi Kontro
lehtori Katri Likitalo
lehtori Raija Luukkainen
lehtori Matti Mathlin
lehtori Eira Meriläinen
lehtori Eevaliisa Mustonen
lehtori Maija Nurmi

1975
Kuvaamataidon opettajien kurssi 7.–25.6.
Ingemo Biaudet
Eeva-Liisa Hakala
Pirkko-Liisa Kilpi
Eeva Korpela
Toini Lehtonen
Pertti Pulkkinen
Saida Rantanen
Saara Rihu
Riitta Tommola
Marja Ylänkö

1976
Latinanopettajien kurssi 31.5.–25.6.
Tuulikki Elo
Kyösti Kierimo
Eila Kolu
Saara Korkiakoski
Ulla Paajanen
Pirkko Suomäki
Aune Tuikkala
Birgitta Vehmas

1977
Historianopettajien kurssi 6.–25.6.
Martti Asunmaa
Risto Husa
Tytti Isohookana-Asunmaa
Jaakko Isosävi
Liisa Latomäki
Martti Lehto
Taina Mustelin
Pirkko-Liisa Nieminen
Ritva Partanen
Kaarlo Ståhlberg

1978
Uskonnonopettajien kurssi 4.–23.6.
Airi Airola
Reijo Heinonen
Erkki Kahra
Pirkko Lintula
Maija-Liisa Mauranen
Martti Mäkituuri
Maija Pöyhtäri
Lea Rantala
Juhani Räisänen
Kauko Salmenkallio

1979
Latinanopettajien kurssi 4.–28.6.
Marjatta Brander
Eeva Casanova
Maija-Leena Kallela
Kaisa Luoma
Jaakko Nurmesniemi
Riitta Parviainen
Pirkko Pykäläinen
Marjatta Rintanen
Tuula Suna
Helinä Turpeinen

1980
Historian ja yhteiskuntaopin opettajien kurssi 5.–26.6.
FM Tuula Autio
FK Tapani Huitti
FM Irene Iho
FM Pirkko Liisa Jantunen
FM Marja Leppo
HuK Leila Oksa
MK Mikko Pekonen
FM Aili Pelttari
FK Pertti Pispa
FM Irmeli Salonen
FK Mark Wallenius

1981
Opettajain jatko-opintoyhdistyksen kurssi 4.6.–2.7.
HuK Aarne Helminen
opettaja Markku Hietalo
opettaja Pirkko Kiravuo
MO Marjut Laitinen
opettaja Maila Partanen
opettaja Annukka Sarantaus
rehtori Rauno Sorantaus
rehtori Matti Taalas
FM Saara Taalas
opettaja Tarja Varno

1982
Biologian ja maantieteen opettajien kurssi 1.–15.6. ja 15.–30.6.
Johtajina FL Arvo Peltonen ja FM Matti Tikkanen

1983
Latinanopettajien kurssi 2.–23.6.
Kalevi Asikainen
Pentti Heinonen
Ritva Helariutta
Matti Hihnala
Airi Hiltunen
Vappu Kauppinen
Pirkko Linna
Helen Rosén
Marja-Leena Vokkulainen

1984
Historianopettajien kurssi 4.–28.6.
Jouni Ekonen
Anneli Karvinen
Maija-Leena Kero
Erkki Kotilainen
Osmo Lappalainen
Seppo Okko
Maire Pietarinen
Leena Puhakainen
Kyösti Salojärvi
Leena Uusihakala

1985
Opettajakurssi
Anna-Maija Juutila
Juha Kallanranta
Ritva Kallanranta
Jukka Kuittinen
Kerttu Lehtinen
Helena Lehtovuori
Raija Leppänen
Tapani Nieminen
Leena Rassi
Marja-Leena Suila

1986
Ruotsinkielisten historianopettajien kurssi 5.6.–25.6.
Christina Abrahamsson-Krokfors
Anna Leena Bengelsdorff
Katarina af Hällström
Berit Björklöf
Helge Budd
Ragne Kommonen
Britta Krank
John Liljeström
Bjarne Nylund
Margareta Wiik

1987
Latinanopettajien kurssi 4.6.–25.6.
Marja-Leena Ahla
Esko Huttunen
Eila Hyväri
Maija-Leena Kallela
Kielo Kingelin
Hannu Kumpulainen
Eeva-Liisa Mustonen
Ulla Paajanen
Anna-Liisa Pulkkinen
Pirkko Sintonen

1988
Uskonnonopettajien kurssi 9.–29.6.
Eila Ahonen
Juhani Kotilainen
Inkeri Pajunen
Linda Slotte
Anna Karvonen
Tapani Muilu
Hilkka Norvasuo
Heikki Pirinen
Juhani Sainio
Maija-Leena Virta-Kangas

1989
Historian ja yhteiskuntaopin opettajakurssi 4.6.–25.6.
Vuokko Aromaa
Kaija Keränen
Anja Laurila
Tapani Lindlöf
Outi Luoma
Pekka Melkko
Reino Nousiainen
Olavi Saija
Juhani Tenhunen
Kiuru Tolvanen

1990
Kuvaamataidonopettajien kurssi 7.–28.6.
Ulla Aalto
Outi Kangasniemi
Anneli Komulainen
Päivi Mähönen
Liisa Mälkki
Sirkku Palokangas
Liisa Piironen
Kaisa Puustinen
Maija Tanhua
Marjatta Tolonen

1991
Historian ja yhteiskuntaopin opettajakurssi 6.6.–26.6.
Laura Collan
Miika Huhta
Kauko Hänninen
Timo Joutsamo
Marja-Liisa Pyöli-Vainio
Jyrki Rautala
Mikko Sani
Anna Sirola
Anja Viekki
Ritva Urpinen

1993
Latinanopettajien kurssi 9.6.–30.6.
Eeva Aalto
Tuula Ahtee
Marja-Liisa Kivimäki
Tuija Laurikka
Robert Luther
Matti Oja

1994
Opettajain jatko-opintoyhdistyksen kurssi 9.6.–29.6.
Marjatta Jalas
Urpo Loukkola
Pekka Mäkinen
Laila Nieminen
Leena Nylander
Sirkku Piippo
Eeva-Tuulikki Puputti
Tapani Rönkä
Katri Trejtnar
Päivi Tuomola

1995
Historian- ja yhteiskuntaopin opettajien kurssi 7.–28.6.
Ritva Härkönen
Pertti Lehes
Matti Ojakoski
Antti Penttilä
Lauri Piilola
Christina Stolpe
Tuula Pukkila
Teuvo Virtanen

1996
Uskonnonopettajien kurssi 5.–26.6.
Tuulikki Juvonen
Marketta Keihäs
Antti Mattila
Pertti Hämäläinen
Vesa Neste
Tuovi Pääkkönen
Eija Suokko
Katriina Vartiainen

1997
Kuvaamataidonopettajien kurssi 5.–27.6.
Mari Aspola
Heta Boman
Leena Hannula
Helje Horila
Marketta Huotari-Virtanen
Pirkko Kiviaho
Arja Kujansuu
Cleo Mustonen
Tiina Nevanlinna
Päivi Seiskari

1998
Latinankielen opettajien kurssi 1.–21.6.
Outi Aho
Laila Ahola
Arja Alanko
Liisa Koskinen
Hannu Kumpulainen
Katriina Martiskainen-Lauttamus
Sisko Penttilä
Leena Salo-Gunst

2000
Historian- ja yhteiskuntaopinopettajien kurssi 7.–28.6.
Sari Halavaara
Juha-Pekka Lehtonen
Olli Lehtonen
Mervi Maijala
Titta Putus-Hilasvuori
Kimmo Päivärinta
Harri Rinta-aho
Sirpa-Leena Rusanen
Risto Väyrynen
Pirjo West

2001
Opettajien jatko-opin yhdistyksen kurssi 6.–27.6.
Tanja Aalto
Helena Asunto
Leena Linhola
Kalevi Matikainen
Meeri Peltonen
Anneli Rusanen
Riitta Seppovaara
Anne Yli-Salomäki

2002
Suomen lasten ja nuorten kuvataidekoulujen liitto ry:n kurssi 24.6.–8.7.
Ritva Fredriksson
Maisa Heiskanen
Ritva Kangas
Jaana Kortelainen
Vivi Martila
Pirjo Olsson
Saija Purhonen
Marjatta Seger
Leena Stolzmann
Heli Tiainen

2003
Latinankielen opettajien kurssi 16.–29.6.
Arja Hyvärinen
Pertti Hämäläinen
Ilkka Kuivalainen
Laura Kuusi
Anni Maria Laato
Helinä Matala
Merja Ojalampi
Arja Puurunen

2004
Historianopettajien kurssi 14.–28.6.
Ari Anteroinen
Katrimaija Lehtinen-Itälä
Markku Liuskari
Hannele Ravi
Taina Sipiläinen-Veikkanen
Terttu Strandberg
Outi Verronen-Pöyliö
Vesa Vihervä

2005
Kuvataideopettajien kurssi 13.-27.6.
Pirjo Aaltonen
Pia-Maija Ahokas
Mikko Hartikainen
Pirkko Iso-Markku
Hannele Parviala
Aija Viita
Salla Vitikainen
Erja Väyrynen

2006
Uskonnonopettajien kurssi 12.-25.6.
Marja-Kaisa Heikkinen
Antti Heino Jussi
Outi Könni
Tarja Makkonen
Päivi Rautio
Riitta Saarelainen
Anne Saarinen
Irma Vuorio-Hellman

2007
Kuvataiteenopettajien kurssi 21.5.–3.6.
Elisse Heinimaa
Leila Kaltila
Anita Lallo
Pekka Lehtimäki
Saara Mesterton
Klaus Savolainen
Maritta Seger
Marketta Urpo-Koskinen
Sonja Vectomov

Ruotsinkielinen historianopettajien kurssi (Finlands Svenska Historielärare) 11.–24.6.
Nancy Bäck
Urban Fellman
Irma Johansson
Carita Krooks
Carl Sourander
Ulf Sourander
Carola Sundman
Ann-Catrine Sunngren

2008
Opettajain Jatko-opintoyhdistys ry:n kurssi 2.–15.6.
Päivi Aho
Helena Haavisto
Satu Haime
Elina Hiidenpalo
Lauri Jokiniemi
Päivi Junkkari
Leea Kalliomäki
Arja Rasilainen

2009
Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liiton kurssi 8.–21.6.
Jari Aalto
Riitta Fredriksson
Päivi Kontusaari
Kimmo Kotro
Riitta Mikkola
Tarja Palo
Jouko Peltonen
Vesa Ryhänen

2010
Latinan opettajien kurssi 7.–20.6.
Pia Ahtonen
Tuija Laurikka
Taija Peilimä
Pasi Piippo
Suvi Randén
Satu Tamminen
Annaleena Viljamaa
Maria Ylipahkala

2011
Historian opettajien kurssi 6.6.–19.6.
Anna-Maija Heikkilä
Heikki Jokinen
Ossi Kokkonen
Liisa Lehtinen
Pasi Lintinen
Marjatta Nevalainen
Marja Tuomisto

2012
Italiankielen opettajien kurssi 4.–17.6.
Heli Arima
Heikki Kotilainen
Sari Mehtonen
Tuulikki Ramsay
Airi Seilo
Marjo Sevón
Anne Soininen-Saari
Sari Ylipulli

2013
Opettajakurssi Suomen uskonnonopettajien liitolle 10.–23.6.
Liisa Franssila-Ylinen
Katri Hanki
Mikko Karttunen
Päivi Kuusisto
Virpi Loikkanen
Saara Mäkelä
Jarno Parviola
Mervi Tornberg

2014
Kurssi opinto-ohjaajille (OPO) 2.6.–15.6.
Satu Halme
Maarit Laaksonen
Timo Nukari
Heli Piikkilä
Tuija Ristimella
Tellervo Suhonen
Anu Turunen
Jukka Vuorinen

2015
Historian ja yhteiskuntaopin opettajaliiton kurssi 2.6.–14.6.
Pekko Henttonen
Eero Kitunen
Niina Kuhanen
Veli-Pekka Leivo
Jyrki Lempinen
Monia Lindholm
Erika Ripatti
Laura Vuorela

2016
Latinanopettajien kurssi 6.-18.6.
Pia Ahtonen
Robert Luther
Merja Ojalammi
Maija Pihl
Arto Rantamaa
Joonas Vanhala
Eva Varis
Maria Ylipahkala

Eeva-Maria ViitanenOpettajakurssit 1955–2016